Čo o mne vie internet?

Aktivity v škole Život v škole

V pondelok 8. marca skúmali žiaci III. B na informatike, aké informácie si o nich uchováva internet. Túto problematiku im bližšie predstavila odborníčka na počítačovú bezpečnosť z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, pani Terézia Mézešová, PhD., ktorá viedla online prednášku spojenú s otvoreným priestorom na diskusiu. Celú prednášku organizačne zastrešilo občianske združenie Hack Košice, ktoré sa popri organizovaní študentského hackathonu snaží aj o ďalšie osvetové aktivity v oblasti informatiky. V tomto združení pôsobí tiež niekoľko našich úspešných absolventov študujúcich na prestížnych vysokých školách v zahraničí.

Prednášajúca poukázala na pozadie zberu dát, ktoré sa na internete pri personalizácii používania stránok a prihlasovaní na ne deje prakticky neustále. Žiaci si mohli otestovať, či ich mailová adresa a prihlasovacie údaje neboli niekedy terčom útoku hackerov prostredníctvom stránky https://haveibeenpwned.com/

Prednášajúca tiež ilustrovala, aké obrovské množstvo dát si o nás uchováva najpopulárnejší hráč medzi vyhľadávačmi a internetovými používateľmi Google, ak ho používame na mailovú komunikáciu, zdieľanie fotiek a ďalšie jeho služby. Upozornila na to, že v podmienkach používania sociálnych sietí býva zakotvené, že naše fotky či videá sa po zverejnení stávajú majetkom spoločnosti prevádzkujúcej túto sieť a tá ich môže bez upozornenia ďalej publikovať či šíriť vo svojich materiáloch.

Príspevok prednášajúcej vyvolal viaceré otázky a podnietil zamyslenie sa nad bezpečnosťou našich osobných údajov a súkromím, ktoré sa pri používaní personalizovaného obsahu internetu potichu vytráca. Pritom ide o pálčivú otázku, ktorou by sa mali mladí ľudia zaoberať nielen v rámci vyučovania informatiky.

Jana Pekárová